Przejdź do głównej zawartości

Oriveti New Primacy Recenzja - Włoska uczta


Podczas pisania poniższej recenzji byłem z kilku powodów przekonany iż Oriveti New Primacy to produkt rodem z Włoch. Z wielkim rozczarowaniem odnotowałem jednak, że Oriveti to kolejna młoda, obiecująca marka z Chin. Postanowiłem zignorować ten fakt i nie zmieniać tekstu ponieważ na każdym kroku ma się wrażenie że New Primacy musiał zaprojektować Francesco Oriveti officine di Milan.

Wygląd, budowa i akcesoria:

Całkiem sporych rozmiarów eleganckie pudełko.


W środku znajdują się:
- różnego rodzaju tipsy oraz pianki, w sumie aż 11 par
- skórzane etui
- przejściówka samolotowa
- przejściówka na dużego jacka 6,3mm
- silikonowe zauszniki


Bardzo bogato, to cieszy zwłaszcza jeśli chodzi o tipsy bo dzięki dużemu wyborowi nie będzie problemów z dobraniem swoich ulubionych.

Na osobny akapit zasługuje etui ponieważ jest ono, nie przebierając w słowach: spektakularne. Wysokiej jakości, miękka skóra, obszyta niteczką i miękki środek, zamykane na zatrzask - normalnie włoska stylówa. Korci mnie aby poinformować dystrybutora, że słuchawki oddam bez etui które mi się "zgubiło" ;-) Ostatni raz tak rewelacyjnie wykonane etui widziałem przy Sony EX1000.



Słuchawki wykonane są doskonale i z wykorzystaniem solidnych materiałów. Korpusy są metalowe, obłe i matowe. Zaskakująco małe biorąc pod uwagę że w środku znalazły się 3 przetworniki - dwa armaturowe i jeden dynamiczny. Są bardzo wygodne, dzięki kształtowi odpowiadającemu ludzkiej anatomii oraz niewielkim rozmiarom nie wyobrażam sobie aby ktokolwiek mógł narzekać na komfort. Wygląd to zawsze modna, klasyczna elegancja, zupełnie jak garnitur od Valentino.


Porównanie wielkości. Od lewej Sony EX800ST, Campfire Vega, Ibasso IT01s, Oriveti New Primacy, KZ ZST


Odpinany kabel z standardowymi złączami MMCX. Bardzo przyjemnie miękki, giętki oraz lekki. Pierwszy raz spotykam się z tego rodzaju kablem. Zbudowany jest on z luźnego splotu mniejszych kabelków dzięki czemu pomimo giętkości nie jest specjalnie podatny na zaplątywanie.


Brzmienie:

Producenci słuchawek hybrydowych podczas strojenia najczęściej stawiają na efektowną V-ke z mocnym basem oraz mocno podkręconymi wysokimi tonami próbując wycisnąć jak najwięcej z połączenia przetworników armaturowych z dynamicznym. Oriveti nie brzmią jednak jak żadna hybryda z jaką miałem do tej pory okazję się spotkać. Już samo zbieranie myśli o ich brzmieniu sprawia, że dosłownie czuję gdzieś w środku ciepło bijące niczym z włoskiego pieca do pizzy i wiem że za chwilę czeka mnie sycąca uczta,

Bas, owszem podbity, niby bardzo ale w gruncie rzeczy zupełnie mi to nie przeszkadza. Kształtem odrobinę zaoblony, a liczba faktur mogło by być bardziej imponująca jednocześnie impakt jest wyśmienity, a jego szybkość nie pozostawia nic do życzenia. Dzięki świetnemu zejściu niskie pomruki potrafią porządnie zatrząść posadami nagrania. Lubię to!

Średnica, po trosze dzięki liniowo podniesionemu basowi została pogrubiona oraz posiada konsystencję jeszcze stosunkowo rzadkiego, ale już lepkiego syropu. Dociążenie jest wyśmienite, a wokale brzmią bogato i uwodzicielsko. Szczegółowość nie jest najwyższa, ale w pełni wystarczająca i szczerze mówiąc jest wręcz zaskakująco dobra patrząc na jej ciepło i zdrowo zaczerwienione policzki.

Wysokie tony są gładkie, nieofensywne i z całą pewnością zrelaksowane. Pozwalają się odprężyć i sprawiają że muzyka jako całość, a nie w rozbiciu na poszczególne dźwięki, łagodnie wpływa w naszą duszę. Nie zostały one jednak całkiem obcięte i to co pozostało dodaje pewną ilość energiczności i całkiem sporo powietrza nie pozwalając na rozleniwienie.

Przestrzeń zarówno na boki jak w głąb jest bardzo dobra, a rozmieszczenie instrumentów jest przekonywujące. Zadziwiające bo przy tak rozmarzonym brzmieniu spodziewałbym się jednak większej intymności i mniejszej sceny.

Opis w rozbiciu na poszczególne elementy może nie robi piorunującego wrażenia, ale to nie o to chodzi w New Primacy. Czuć że ktoś miał dokładnie taki pomysł na dźwięk i zrealizował go w 100%. Brzmienie jest ciepłe, płynne, gładziutkie, ale napowietrzone i w sumie całkiem szczegółowe. Trzeba je traktować jako całość ponieważ pasma doskonale się przenikają i to co dostajemy jest niesamowicie łatwo przyswajalne, romantyczne, i wysoce satysfakcjonujące. Jeśli szukasz granic przejrzystości i detalu to Oriveti nie mają tutaj czego szukać jednocześnie trzeba się wtedy pogodzić z większą jasnością, brakami jeśli chodzi o dociążenie oraz większą zależnością od jakości nagrania. Nie jest jednak źle i pomimo dłuższej zadumy nie udało mi się wymyślić innych jednocześnie ciepłych i tak szczegółowych słuchawek jak New Primacy.


Porównania:

Etymotic ER3XR (Recenzja) - mają niewiele wspólnego, są o wiele bardziej analityczne, twardsze, zwarte, precyzyjne, potrafią pokazać to co najlepsze, a tak że to co najgorsze w nagraniu. New Primacy mają więcej basu oraz podają bardziej rozmarzony lekko rozmyty ale bardziej przystępny obraz. Etymotic wymagają głębokiej penetracji w zamian oferując ekstremalną izolację, Oriveti tak że i tutaj są bardziej przystępne oferując dobrą izolacje już przy płytkiej aplikacji.

Sony EX800ST (Recenzja) - złagodzone i przystępne ale nadal blisko neutralności, mniej basu i mniej masy ale całościowo bardziej homogeniczne. Oriveti szybsze, bardziej wyraziste i dobitne zarówno na górze jak i na dole. Jedne i drugie niemęczące i szalenie muzykalne. Sony mają bardziej otwarty charakter ale kosztem izolacji. Jedne i drugie bardzo wygodne.

AKG N40 (Recenzja) - bardziej dobitna V-ka z podniesionymi skrajami pasma, średnica raczej neutralna i jedynie odrobinę ocieplona, bas o twardszym charakterze. Oriveti znacznie cieplejsza średnica i bardziej miękki bas ale też pełniejszy, z o wiele lepszym zejściem. Jedne i drugie to najwyższa klasa wygody i bardzo dobre wykończenie.

Fiio FH5 (Recenzja) - generalnie pod względem rozdzielczości czy holografii Fiio stoją przynajmniej o klasę wyżej jednak ze względu na pofalowanie każdego pasma, brzmienie jest specyficzne i musi trafić w gust zwłaszcza w kontekście całkiem zgaszonej najwyższej góry oraz bardzo podniesionego najniższego basu. Oriveti będą z całą pewnością bezpieczniejsze ze względu na swój organiczny charakter bez wpadania w skrajności jak FH5. Kolejną kwestią jest dyskusyjna wygoda FH5 z krótką i grubą tulejką która będzie przeszkodą dla części osób. Oriveti małe, ergonomiczne i z długą tulejką gwarantują brak problemów natury użytkowej.


Podsumowanie:

Strasznie fajne, a przede wszystkim niecodzienne słuchawki. Niby nie włoskie, ale na każdym kroku jakoś tak czuć powiew tego słonecznego kraju. Świetnie wykonane, mistrzowsko wygodne, bogato wyposażone oraz dobrze wycenione. Brzmienie stoi na wysokim poziomie oferując jednocześnie ciepło oraz sporo detali i to bez zwyczajowej utraty powietrza. Jeśli jesteś znudzony klasycznym podejściem do grania V-ką to może najwyższa pora na coś nowego i warto dać szanse Oriveti? Moim zdaniem tak.

Strona producenta: https://www.oriveti.com/

Serdecznie dziękuję Audeos.pl za użyczenie sprzętu do recenzji.

Dodatkowo specjalnie dla czytelników został przygotowany kod rabatowy: nervosa5 dający -5% na całą ofertę sklepu.

Komentarze

  1. Podoba mi sie nazwa kodu rabatowego. Jak wypada to brzmieniowo z Szangtsungiem M5s?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem fajnie się z Shanlingiem komplementują. Romantyczny charakter New Primacy pozostaje nietknięty ale podawany jest w wysmakowanym wydaniu.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ranking słuchawek dokanałowych IEM

Poniżej znajduje się ranking słuchawek dokanałowych, które miałem okazję przetestować. OGÓLNE WYTYCZNE - Ocenie podlegał wyłącznie dźwięk. - Konkretne numerowane pozycje na liście to moje subiektywne odczucia i kolejność w jakiej bym po nie sięgał. - Sprzęt przypisany do danego działu obiektywnie jest na porównywalnym poziomie. - Cena nie ma wpływu na ocenę, podana jest wyłącznie w celach informacyjnych. - Lista ma charakter rozwojowy i kolejne pozycje będą dodawane w ramach możliwości. - Jestem tylko człowiekiem i mogę się mylić! DEFINICJE POZIOMÓW End Game - słuchawki wyznaczające nowe granice tego co jest fizycznie możliwe Ultra High End - słuchawki ze swoim brzmieniowym charakterem jednak w zasadzie już bez wad - świetne pod każdym względem. High End - w pewnych aspektach brzmienie na poziomie Ultra jednak w innych do tego poziomu brakuje Mid End - po prostu bardzo dobre brzmienie Entry Level - poziom który pozwala już w pełni cieszyć się muzyką be

Chord Mojo 2 Recenzja - Kieszonkowy dynamit

Brytyjski Chord nie rozpieszcza nas ilością nowości natomiast, jak już coś wypuszcza to zawsze tworzy tym nie małe zamieszanie. Długo musieliśmy czekać na następcę super popularnego Mojo, ale oto w tym roku ukazał się i on. Pozornie, z zewnątrz Mojo z numerkiem 2 nie przynosi rewolucji jednak zmian w środku jest całkiem dużo zarówno od strony funkcjonalności jak i dźwięku. Ciekawskich czy to ewolucja, rewolucja czy może po prostu zmiana kierunku zapraszam do poniższej recenzji. Wygląd i budowa: Malutkie pudełko, niczym specjalnie się nie wyróżniające. W środku poza samym urządzeniem znajduje się jedynie kabel usb który w dodatku jest śmiesznie krótki. Nadaje się jedynie do sprawdzenia czy urządzenie działa i to w zasadzie tylko z laptopem ponieważ jest zbyt krótki aby sięgnąć do gniazd usb w desktopach, a do połączenia z telefonem potrzebna jest dodatkowa przejściówka z innym złączem lub najwygodniej po prostu inny kabel. Mojo2 zachowuje maleńkie gabaryty poprzednika, a i wygląda oraz

Audio Technica ATH-ADX5000 Recenzja - Prawie ideał

Audio Technica to bardzo znany japoński producent sprzętu audio, który jakimś cudem nigdy na łamach mojego bloga nie gościł. Bohater niniejszej recenzji to ni mniej, ni więcej flagowy model otwartych słuchawek wokółusznych tegoż producenta. ATH-ADX5000 wycenione na około 10 tys zł to koszt wysoki chociaż przy coraz bardziej absurdalnych cenach innych modeli to już w zasadzie cenowo średnia półka jakkolwiek głupio by to nie brzmiało. Czy to w takim razie okazja czy może niekoniecznie dowiemy się (mam nadzieję) z poniższej recenzji. Wygląd, budowa i akcesoria:   Słuchawki sprzedawane w ładnym choć dość zwyczajnym kartonie, którego niestety pokazać nie mogę bo go nie posiadam. Na szczęście posiadam za to jego zawartość. Miękko obita i gustowna walizeczka jako etui to świetny pomysł. Środek wyścielany przyjemnym materiałem z miejscem na słuchawki i kabel. To niestety wszystko. Brak jakichkolwiek akcesoriów choćby przejściówki na inną wtyczkę niestety smuci. Słuchawki posiadają ciekawy wygl